חיפוש ללא צו על קצה המזלג

חיפוש על גופו של אדם-

מתי ובאילו תנאים יכול שוטר לבצע עלינו חיפוש ללא צו מבית המשפט על פי רע"פ 10141/09 בן חיים נ' מ"י, (6.3.12)? בגדול, שוטר לא יכול סתם כך ללא סיבה מוצדקת לבצע חיפוש על אדם בו נתקל השוטר ברחוב. בכדי לבצע חיפוש עליו להצביע על חשד העולה לכדי "חשד סביר" כי אותו אדם ביצע עבירה או עומד לבצע עבירה.

 

אם כך, מהו חשד סביר? ההגדרה של "חשד סביר" ניתנת לפרשניות שונות וכל מקרה יש לבחון לפי נסיבותיו. אולם, ישנן סיטואציות בהם ניתן לראות כחשד סביר המצדיק את החיפוש של השוטר. כך למשל, התנהגות מחשידה של אדם, הימצאותו של אדם בסמוך למקום אשר למשטרה ידוע שבוצע שם עבירה בצרוף השעה שבה הוא נמצא שם. יחד עם זאת, יש להדגיש כי עבר פלילי בלבד אינו מגבש חשד סביר ולכן עבר פלילי לא מסמיך את השוטר לבצע חיפוש.

 

מה קורה כאשר שוטר מעוניין לבצע חיפוש על אדם כאשר אין לו חשד שעולה לכדי "חשד סביר"? על השוטר לפנות לאותו אדם ולבקש ממנו רשות לערוך עליו חיפוש ולהסביר לו כי הוא יכול לסרב ובמידה ויסרב זה לא ישמש כנגדו. אם יסכים לחיפוש כמובן שמדובר בחיפוש חוקי לחלוטין, אם יסרב לשוטר אין סמכות לערוך את החיפוש.

 

 

חיפוש במקום-

שוטר יכול לערוך חיפוש במקום (רכב, בית, מחשב) ללא צו בהתקיים מספר חלופות: (1) כשיש חשד לביצוע עבירה מסוג פשע (עבירה שהעונה עליה 3 שנים ומעלה) זה מקרוב. הפסיקה הכירה ב"זה מקרוב" כעניין של מספר שעות בלבד. (2) מרדף אחרי אדם שברח ממשמורת חוקית / מעצר. כשמדובר בחשוד בלבד שאינו עצור, לא ניתן לרדוף אחריו לתוך בית. (3) כאשר מי שמחזיק באותו מקום פונה למשטרה ויש חשד סביר לביצוע עבירה. (4) כאשר אדם מתחמק ממעצר או משמורת חוקית.

 

 

חיפוש במחשב-

לגבי חיפוש במחשב, כאשר למשטרה יש צו חיפוש במקום מסוים, הצו לא חל על המחשבים באותו מקום. קרי, בכדי לבצע חיפוש על המחשב המשטרה זקוקה לצו חיפוש ספציפי למחשב ועליה לדאוג שאיש מחשבים הוא זה שיבצע את החיפוש, אחרת לא תוכל לבצע את החיפוש על המחשב.

 

 

בדיקת ינשוף (רע"פ 8624/11 אליסי נ' מ"י ז-י (11.12.11))-

במידה ושוטר עוצר נהג ומבקש ממנו לבצע בדיקת ינשוף מדובר בחיפוש ללא צו. לשוטר מותר לבצע חיפוש מסוג זה ללא צו. במידה ויידרש נהג לעשות בדיקת ינשוף והוא יסרב חזקה עליו שהוא נהג שיכור. גם במידה והנהג יסרב לבדיקת ינשוף תוך שהוא מוכן לבדיקת דם, חזקה עליו שנהג שיכור.

 

 

 

קורה לא אחת שמשטרת ישראל פועלת שלא על פי החוק. במידה והוזמנתם לחקירה או הוגש נגדכם כתב אישום בגין עבירה שהתגלתה בחיפוש לא חוקי, חשוב להביא בפני עורך דין פלילי בקריות את העובדה הזאת. אם אתם גרים באזור הקריות ומחפשים עורך דין פלילי בקריות צרו קשר בהקדם ומשרד עורך דין מאור דהן ישמח לתת לכם מענה הולם במהירות וביעילות.

 

 

 

אין להסתמך על תוכן המידע וכל מי שבוחר להסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו האישית בלבד. האמור לא מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

נכתב על ידי עורך דין מאור דהן - עורך דין בקריות

כל הזכויות שמורות