במדינת ישראל מתרחשות מידי שנה מספר עצום של תאונות דרכים, כאשר כמעט כל אדם היה מעורב בלפחות תאונת דרכים אחת במהלך חיו. יחד עם זאת, מרבית האזרחים במדינה כלל לא מודעים לזכויות שלהם כנפגעי תאונות דרכים.

 

אם כך מה הם זכויותיהם של נפגעי תאונות דרכים? בעבר, עד לשנת 1975 נדרש הנפגע להוכיח לבית המשפט כי הנזק שלו נגרם כתוצאה מרשלנות של הנתבע. היום המצב שונה, על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, כל אדם אשר גופו ניזוק כתוצאה מתאונת דרכים זכאי לפיצוי מחברת ביטוח החובה שלו ואין זה משנה מי אשם בתאונה. החוק מגדיר כנפגעי תאונת דרכים הן את הנהג, הן את הנוסעים והן את הולכי הרגל.

 

במקרים בהם הרכב שהיה מעורב בתאונת הדרכים לא היה מבוטח או שפוליסת הביטוח שלו פקעה, הנפגעים, בהם הנוסעים והולכי רגל שלא ידעו על העדר הביטוח, זכאים לקבל פיצויים מקרן הביטוח של המדינה ששמה "קרנית". "קרנית" היא הפתרון גם לנפגעי תאונות פגע וברח.

 

את הפיצוי מחברת הביטוח יכול הנפגע לקבל אף ללא ייצוג של עורך דין. האם כדאי לפנות לחברת הביטוח באופן עצמאי? התשובה היא חד משמעית לא! במידה והנפגע יפנה לחברת הביטוח ללא ייצוג משפטי, חברת הביטוח תעשה כל שביכולתה לדלות פרטים מן המבוטח אשר יקשו עליו בעתיד לממש את זכויותיו באופן מלא. כמו כן, חברות הביטוח יציעו למבוטח הצעה נמוכה בהרבה ממה שמגיע לו על מנת לסגור את תביעתו במהירות תוך הקטנת הפיצויים.

 

שכר הטרחה אותו משלם הנפגע לעורך הדין הינו אחוז מסוים מגבוה הפיצוי אותו יקבל הנפגע מחברת הביטוח. קרי, הנפגע אינו משלם לעורך הדין בכדי לפתוח בהליכים כנגד חברת הביטוח. האחוז אותו משלם הנפגע לעורך הדין מוסדר בחוק וכיום הוא תלוי בשלב בו מקבל הנפגע את הפיצוי. במידה והתיק נסגר לפני הגשת תביעה לבית המשפט ישלם הנפגע 8% מגבוה הפיצוי, במידה והתיק ניסגר לאחר הגשת תביעה ולפני מתן פסק הדין ישלם הנפגע 11% מגבוה הפיצוי ובמידה והתיק ניסגר בפסק דין של בית המשפט הנפגע ישלם לעורך הדין 13% מגבוה הפיצוי.

 

חשוב לציין, כי תאונת דרכים בדרך לעבודה, בדרך חזרה מהעבודה או במהלך העבודה תחשב גם לתאונת עבודה, לכן ניתן יהיה לתבוע פיצוי גם מהמוסד לביטוח לאומי. בנוסף, במידה והנפגע היה מבוטח בפוליסה נוספת כדוגמת ביטוח תאונות אישיות, ניתן יהיה לקבל פיצוי נוסף.

 

לאחר 7 שנים מיום קרות תאונת הדרכים לא ניתן עוד לתבוע את פוליסת ביטוח החובה ולאחר 3 שנים מיום קרות תאונת הדרכים, לא ניתן יהיה לתבוע פיצוי מביטוח התאונות האישיות. קרי, חשוב מאוד לפעול בזמן שמא תאבד לנפגע הזכות לקבל את הפיצוי המגיע לו על פי חוק עקב התיישנות.

 

דגש נוסף לו חשוב לשים לב הינו מעקב של חוקרים פרטיים. כאשר נמסר לחברת הביטוח המידע על קרות תאונת הדרכים הם יעשו כל שביכולתם על מנת להימנע מתשלום הפיצוי או לכל הפחות להקטינו. אחת הדרכים בהם הן נוקטות הינה חוקר פרטי אשר עוקב אחרי המבוטח ומנסה להראות כי תיפקדו של הנפגע כלל לא נפגע. כך למשל, מקרה בו נפגע טוען כי היד שלו נפגעה והתפקוד שלה לוקה בחסר, החוקר ינסה לצלם אותו מרים משא כבד. כמו כן, החוקר יפנה אליו בשלב מסוים תוך שהוא מקליט את הנפגע, וינסה לדלות פרטים שיעזרו לחברת הביטוח בשלב של ניהול המשפט. החוקר יכול גם לפנות לשכנים של הנפגע.

 

משרד עורכי דין בקריות מאור דהן מטפל בתאונות דרכים קשות מאוד וזוכה להצלחה גורפת. לקוחות המשרד זוכים ליחס ולווי אישי ומקבלים מענה 24/7. במידה ואתם מחפשים עורך דין תאונות דרכים בקריות צרו קשר בהקדם 054-8139909. 

 

 

אין להסתמך על תוכן המידע וכל מי שבוחר להסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו האישית בלבד. האמור לא מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

נכתב על ידי מאור דהן - עורך דין בקרית מוצקין

כל הזכויות שמורות