ראשית, מה הן עבירות צווארון לבן? עבירות צווארון לבן הן עבירות המבוצעות על ידי בעלי תפקיד המנצלים את מעמדם בכדי להשיג לעצמם טובת הנאה, ללא שימוש באלימות. בעבר, עבירות צווארון לבן יוחסו לבעלי מעמד גבוה, אולם ההגדרה אינה נכונה עוד וכיום גם כנגד בעלי תפקיד זוטרים מוגשים כתבי אישום על עבירות צווארון לבן.

 

מספר קבוצות של עבירות צווארון לבן- ישנם מספר רב של עבירות אותם ניתן להגדיר כעבירות צווארון לבן, כאשר ניתן לחלק אותם למספר קבוצות, בהם: עבירות מס (מס הכנסה, מע"מ ומכס), עבירות מרמה ושוחד, עבירות זיוף ועוד. כאמור, ניתן לראות בעבירה כעבירת צווארון לבן במידה והיא בוצעה על ידי בעל תפקיד תוך כדי ניצול מעמדו.

 

עבירות מס- על עבירות מס מוגשים מספר רב של כתבי אישום מידי שנה. כתבי האישום מוגשים על ידי מחלקות התביעות של רשות המיסים בהתאם לסוג העבירה (מע"מ, מס הכנסה או מכס) או על ידי המחלקה הפיסקאלית בפרקליטות. בתי המשפט נוטים כיום להחמיר יותר כאשר מדובר בעבירות מס. ישנם עבירות אשר הרשעה בהן מובילה למאסר ממושך. בספר החוקים יש לא מעט עבירות של אחריות קפידה, בהם אין זה משנה אם לנאשם הייתה כוונה פלילית או לאו.

 

עבירות המס מתחלקות לשני סוגים. הסוג הראשון הוא עבירות מס טכניות המתארות בדרך כלל, הימנעות של מבצע העבירה מלעשות פעולה אותה הוא היה חייב לעשות על פי החוק (מחדל). דוגמאות לעבירות מס טכניות ניתן לראות באי הגשת דוח שנתי במועדאי רישום תקבול (לא להוציא קבלה), אי ניהול ספריםאי הודעה על התחלת התעסקותאי העברת ניכויים ועוד. בעבירות מס טכניות דרך המלך היא המרת כתב האישום בקנס מנהלי. לכן, כאשר לנאשם אין הרשעות קודמות בעבירות מאותו סוג, הוא הסיר את המחדל ואין לו מחדלים נוספים, רשות המיסים נוטה להמיר את כתב האישום לקנס מנהלי. הסוג השני של עבירות המס הן עבירות מס מהותיות אשר נהוג לראות בהם כחמורות יותר. עבירות מס מהותיות מתייחסות לעבירות כדוגמת הלבנת הון.  

 

חשבו לזכור כי הרשעה בעבירות צווארון לבן היא הרשעה לכל דבר ועניין והיא עלולה להכתים את עברו את הנאשם. עורך דין פלילי העוסק בעבירות צווארון לבן יכול לסייע לכם במקרים מסוימים להוביל לזיכוי, להמיר את כתב האישום בקנס מנהלי, להשיג גזר דין ללא הרשעה ולהציג את קו ההגנה הנכון ביותר עבורכם. עו"ד מאור דהן, בעל משרד עורכי דין לעבירות מס בקריות ישמח לתת לכם מענה והסבר נוסף בכל הקשור לנושא.

 

אין להסתמך על תוכן המידע וכל מי שבוחר להסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו האישית בלבד. האמור לא מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

 

כל הזכויות שמורות