אין אדם אשר במהלך חייו מעולם לא נזקק לטיפול רפואי. ברגע האמת בו אנו זקוקים לטיפול רפואי אנו סומכים על הרופא שלנו בעיניים עצומות, הוא זה שלמד 7 שנים רפואה ואנו חסרי ידע בנושא ולכן כל שנותר לנו הוא להתמסר אל הרופא בידיעה שהוא יפעל באופן הטוב ביותר עבורנו. לא מתפקידנו כמטופלים לוודא שאותו רופא ישן מספיק בלילה או שהוא בשיא הריכוז. במדריך זה ננסה לתת לכם את המידע הבסיסי שיכול לעזור לכם להבין האם המקרה שלכם נחשב לרשלנות רפואית. במידה ולאחר הקריאה אתם סבורים כי קיים סיכוי שמדובר ברשלנות רפואית, אתם מוזמנים ליצור קשר עם עורך דין רשלנות רפואית בקריות, עורך הדין מאור דהן.

 

במידה והרופא לא פועל כראוי, הגוף שלנו שהוא הדבר החשוב ביותר שיש לנו, עלול להיפגע ואף עלול להיגרם לנו נזק בלתי הפיך. בכדי להקטין את הסיכוי למקרים כאלו, חשוב מאוד להגיש תלונה ולתבוע רופא שפעל שלא על פי הנהלים או שלא הקדיש את תשומת הלב הנדרשת למקרה שלנו.

 

בכדי להגיש תביעה כנגד חברת הביטוח של הרופא שטיפל בנו על עורך הדין להצביע על קשר סיבתי בין הרשלנות של הרופא לבין הנזק שנגרם למטופל. במידה ועורך הדין לא יצביע על קשר סיבתי לא ניתן יהיה לנצח בתביעה ולקבל את הפיצוי עבור הנזק שנגרם. בכדי לעזור לעורך הדין למצוא את הקשר הסיבתי חשוב מאוד לשמור את כל התיעוד הרפואי ואפילו לכתוב לעצמנו מזכר לגבי אופן ההתנהלות של הרופא בכדי שלא נשכח שום פרט.

 

לגבי השאלה האם הרופא אכן נהג כלפינו ברשלנות, יש להמציא חוות דעת רפואית של רופא העוסק בתחום בו נגרם לנו הנזק. ככל שחוות הדעת שלנו הוכנה על ידי מומחה גדול יותר החוזק של חוות הדעת שלנו עולה. חוות דעת רפואית לעיתים יכולה לעלות כמה עשרות אלפי שקלים, אולם למרות המחיר הכלכלי הכבד במקרים המתאימים חוות הדעת היא בעלת חשיבות עליונה ולכן שווה להשקיע את הכסף.

 

רשלנות בלידה - את הרשלנות בלידה ניתן לחלק לשני חלקים, רשלנות בהריון ורשלנות בלידה. בעוד שרשלנות בלידה עוסקת בדרך בה בוצעה הלידה ובאופן קבלת ההחלטות בזמן הלידה, רשלנות בהריון עוסקת במעקב הריון לא נכון, בדיקות הריון שצריך היה לעשות ולא נעשו, בדיקות שלא ניתחו אותן כראוי (אולטרסאונד וכדומה), מומים שניתן היה לראות בהריון כמו תסמונת דאון, פיגור שכלי וכו'. רשלנות בהריון מבוססת על ההנחה כי במידה וההורים היו יודעים בזמן כי קיים סיכוי שהתינוק יהיה עם מום כלשהו, יכולים היו ההורים להפסיק את ההיריון. מקרה כזה נקרא בשפה המשפטית הולדה בעוולה.

 

רשלנות בניתוח - ישנם ניתוחים מסוימים בהם ניתן לראות כמות תביעות רשלנות גדולה במיוחד, כמו למשל רשלנות בניתוח פלסטי, רשלנות בניתוח אורתופדי ועוד. כמובן שקיים סיכון בכל ניתוח, יחד עם זאת ישנם סיכונים אשר הרופא המנתח חייב למנוע. כך למשל, על הצוות המנתח חלה חובה ללמוד את המצב הרפואי של המנותח ולבחון את החלופות האפשריות שיש למנותח חוץ מניתוח. לאחר שהצוות ערך בדיקה מקיפה של מצבו הבריאותי והחלופות שעומדות בפניו עליהם לתת לו את האפשרות להחליט, כאשר הוא מודע גם לסיכונים ותופעות הלוואי של ניתוח מאותו סוג. בנוסף, יש לבחון האם הרופא נקט בזמן הניתוח בכל אמצעי הזהירות אשר רופא סביר היה נוקט.

 

רשלנות בטיפול שיניים- ישנם הליכים אשר המטופל בוחר לעשות כמו הלבנת שיניים ויש הליכים אשר המטופל עושה כי הוא זקוק להם כמו סתימות, עקירות וכדומה. בכל הליך רפואי שעובר המטופל, רופא השיניים מחויב לתת למטופל את כל המידע הרלוונטי ולקבל ממנו הסכמה מדעת לטיפול. טיפול רשלני, כאשר הרופא לא נוקט באמצעי הזהירות הנדרשים, יכול להוות עילה לתביעת רשלנות רפואית בטיפול שיניים.

 

חולי דמנציה- חולי דמנציה הם אנשים הסובלים מאיבוד זיכרון, הפרעות ביכולת הארגון והתכנון, הפרעה בהתמצאות במרחב ועוד. המחלה הנפוצה ביותר בדמנציה היא אלצהיימר. לחולי דמנציה ישנם זכויות המגיעות להם כמו קצבת נכות מהמוסד לביטוח לאומי, קצבת שירותים מיוחדים של המוסד לביטוח לאומי, תו נכה, אשפוז סיעודי ועוד. אם אחד מבני משפחתכם סובל ממחלת דמנציה אתם מוזמנים לפנות לעורך דין בקריות – מאור דהן אשר יעניק לכם את כל המידע הרלוונטי על הזכויות המגיעות לכם.

 

לסיכום, האדם הסביר שאינו עורך דין יתקשה להבין האם בגין המקרה הכואב שלו הוא זכאי לפיצוי. לכן, מומלץ לפנות לעורך דין העוסק בתחום, על מנת שזה ידע לבחון האם אתם זכאים לפיצוי, ממי ניתן לתבוע את הפיצוי וכמובן בכדי שיגיש עבורכם את התביעה. אם אתם גרים באזור הקריות אתם מוזמנים לפנות לעורך דין רשלנות רפואית מאור דהן.

 

 

 

אין להסתמך על תוכן המידע וכל מי שבוחר להסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו האישית בלבד. האמור לא מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

נכתב על ידי מאור דהן - עורך דין בקרית מוצקין

כל הזכויות שמורות