לצערנו ישנם לא מעט מקרים בהם נולד התינוק עם נזקים חמורים ולעיתים אף נפטר במהלך הלידה או בסמוך ללידה. מקרים מסוימים אינם בשליטתם של הצוות הרפואי, יחד עם זאת ישנם מקרים רבים בהם הצוות הרפואי יכול היה למנוע את הנזק או לכל הפחות יכול היה להתריע בפני ההורים כי העובר אינו במצב בריאותי תקין. כיוון שהרפואה מתפתחת בקצב מהיר ניתן למנוע מקרים רבים של נזקים לתינוק.

 

חשוב להבין כי זכותם של ההורים לתבוע את הצוות הרפואי בגין רשלנות רפואית בהריון או בלידה. כמובן שלא כל מקרה בו נולד תינוק עם מום או שנגרם לו נזק במהלך הלידה מהווה עילת תביעה. בכדי להבין האם המקרה שלכם הוא כתוצאה מרשלנות רפואית מומלץ לפנות לעורך דין העוסק בתחום הרשלנות הרפואית. במאמר זה תקבלו מספר דוגמאות למקרים המהווים רשלנות רפואית וטיפים שיכולים לעזור לכם למנוע את הנזקים.

 

רשלנות בהריון- במידה ומתגלה על פי הבדיקות כי קיימת סכנה שייוולד תינוק עם מחלה/מום כלשהו, להורים יש שיקול דעת האם להמשיך עם ההיריון או לעשות הפלה. בכדי לאפשר להורים לממש את זכות הבחירה שלהם יש לערוך את כל הבדיקות הדרושות ולנתח את תוצאות הבדיקות בצורה מקצועית. במידה וההורים לא מופנים לבדיקה אשר היה בה צורך או שהבדיקה לא נותחה כראוי המקרה עלול להוות רשלנות רפואית.   

בדיקות גנטיות- אחת הדוגמאות לרשלנות בהריון היא בבדיקות גנטיות. ישנם בדיקות אותם ניתן לעשות עוד טרם הכניסה להריון כמו למשל בדיקות לטיי זקס וציסטיק פיברוזיס. יש מקרים בהם קיים סיכון מוגבר בעקבות מחלות גנטיות הקיימות במשפחה, גיל היולדת וכדומה, במקרים אלו חשיבות ההפניה לבדיקה עולה. אי ההפניה לבדיקות גנטיות במקרים מסוימים מהווה עילה לתביעה.

בדיקות לאיתור מומים- בין החודש הרביעי לחודש החמישי יש לעבור בדיקת תבחין משולש המיועדת לגלות מומים ותסמונת דאון. לאחר מכן, יש לבצע סקירת מערכות, אשר עוזרת אף היא לגילוי מומים. אי הפניה לבדיקות או פענוח רשלני של הבדיקות יכול במקרים מסוימים להוות עילה להגשת תביעה.

ישנם עוד מספר לא מצומצם של בדיקות אשר באמצעותם ניתן לאבחן מומים ומחלות. ידע הוא כוח אשר יכול לעזור להורים לעמוד על הזכויות שלהם ברגע האמת. לכן, מומלץ לקרוא וללמוד כמה שניתן על הבדיקות הקיימות ובמידת הצורך יש להתייעץ עם הרופא. אם אתם לא סומכים על פענוח בדיקה של רופא מסוים מומלץ לפנות לחוות דעת נוספת.

 

רשלנות בלידה- למרבה הצער אנו נתקלים בלא מעט מקרים בהם נגרם לתינוק במהלך הלידה נזק שעלול ללוות אותו כל החיים ובמקרי קיצון התינוק נפטר במהלך הלידה או בסמוך לאחריה. אומנם יש מקרים אשר הצוות הרפואי לא יכול היה למנוע נזק, אולם יש מקרים בהם הנזק הוא תולדה של רשלנות רפואית. להלן מספר דוגמאות אשר יכולות להוות רשלנות בלידה:

בחירה לא נכונה של הדרך בה מתבצעת הלידה. למשל, מקרים בהם לא מתבצעת הלידה בניתוח קיסרי כאשר התינוק הינו במשקל של למעלה מארבע וחצי קילו. מקרים בהם הצוות הרפואי לא מתייחס כראוי למתרחש בחדר הלידה או לא נוקט בפעולה המתבקשת באותה סיטואציה (לדוגמה, לא מתייחס לתסמיני מצוקה של התינוק). 

לא את הכל ניתן למנוע, אולם חשוב להפנות את תשומת הלב של הצוות הרפואי במהלך הלידה למה שאתם מרגישים. בנוסף, כדאי לבחור בבית חולים וברופא מיילד אשר אתם סומכים עליו ומאמינים כי הוא בעל הכישורים המתבקשים.

 

במידה ולתינוק נגרם נזק כתוצאה מרשלנות בהריון או בלידה אל תהססו לפנות לעורך דין על מנת שזה יבחן האם הנזק הוא תולדה של רשלנות רפאית. שכר הטרחה בתיקים של רשלנות רפואית לרוב מורכב מאחוזים מסכום התביעה אשר אתם תקבלו מחברת הביטוח של בית החולים/הרופא. האחוזים הם 20%-30% בתוספת מע"מ. עליכם לדעת גם כי תדרשו לשלם עבור חוות דעת של מומחה רפואי אשר יקבע האם אכן בוצעה רשלנות רפואית.

 

לפגישת ייעוץ ניתן לפנות למשרד עורך דין בקריות מאור דהן אשר יעזור לכם לראות את התמונה המלאה ולהבין האם קיימת עילת תביעה.

 

 

אין להסתמך על תוכן המידע וכל מי שבוחר להסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו האישית בלבד. האמור לא מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

נכתב על ידי מאור דהן - עורך דין בקרית מוצקין

כל הזכויות שמורות