דיני הנזיקין הם הכלי באמצעותו יכול אדם אשר ניזוק לקבל פיצוי מהמזיק. בפקודת הנזיקין ישנה רשימה של עוולות לפיהם ניתן לתבוע, כל אחת מהעוולות דורשת מהתובע להוכיח תנאים מסוימים על מנת שזה יהא זכאי לתבוע בגינה. בתביעת נזיקין התובע נדרש להוכיח לבית המשפט ברמת הסתברות של מעל ל- 50% את כל יסודות העוולה לה הוא טוען. תביעות אלו מתאימות למשל במקרה של נשיכה על ידי כלב, נפילה כתוצאה מבור במדרכה או רצפה רטובה וכדומה.

 

רשימת העוולות בפקודת הנזיקין כוללת שתי עוולות מסגרת (רשלנות והפרת הוראה חקוקה) וכל שאר העוולות בגינם ניתן לתבוע הם העוולות הפרטיקולריות, בהם ניתן למצוא למשל, היזק על ידי כלב, גזל, תקיפה, כליאת שווא ועוד. להלן הסבר קצר על מספר עוולות מתוך פקודת הנזיקין:

 

רשלנות- בפקודת הנזיקין ישנם מספר רב של עוולות לפיהם ניתן לתבוע, אולם העוולה העיקרית ביותר היא רשלנות. על מנת לתבוע אדם או גוף כלשהו ברשלנות, על התובע להוכיח קיומה של חובת זהירות, התרשלות של הנתבע, קשר סיבתי בין ההתרשלות לנזק וקיומו של נזק לתובע. הנזק יכול להיות נזק ממוני, למשל הוצאות רפואיות, עזרת צד ג', אובדן שכר והנזק יכול להיות נזק "שאינו ממוני" - כאב וסבל, קיצור תוחלת חיים ועוד.

 

הפרת חובה חקוקה- תביעה בעילה של הפרת חובה חקוקה מתאימה במקרים בהם הנתבע הפר חובה שהייתה לו על פי החוק, ובעקבות זאת נגרם לתובע נזק שהוא מאותו סוג של נזקים אותם התכוון החוק למנוע. תביעה בעילה של הפרת הוראה חקוקה מתאימה רק למקרים בהם החוק קובע הוראה פרטית ולא ציבורית. למשל, החובה להעיד אמת על פי חוק העונשין הינה חובה ציבורית ולכן את המפר הוראה זו לא ניתן לתבוע בעילה זו.   

 

היזק על ידי כלב- אדם אשר נגרם נזק לגופו מכלב זכאי לתבוע את הבעלים של הכלב בעוולה היזק על ידי כלב. במידה והניזוק מהכלב הינו הבעלים של הכלב או בן זוגו/הוריו/ילדיו לא ניתן לתבוע. בנוסף, אם יוכיח הבעלים של הכלב כי הניזוק התגרה בכלב או שהניזוק פלש למקרקעין של הנתבע, התביעה צפויה להידחות.  

 

תקיפה- המדינה יכולה להגיש כתב אישום פלילי כנגד אדם אשר תוקף את רעהו, בנוסף ניתן להגיש כנגד התוקף תביעה אזרחית לפיצויים. לאחר שהתוקף הורשע הדרך תהא קלה יותר, שכן במקרים המתאימים ניתן יהיה לעשות שימוש בהרשעה מהמשפט הפלילי. במסגרת התביעה מוטל על התובע להוכיח את הנזק שלו ואת הקשר הסיבתי בין הנזק לתקיפה.

 

בכל מקרה מומלץ להימנע מכל מגע עם חוקרים פרטיים וחברות הביטוח ולתת לעורך הדין לדבר איתם בשמכם. אם נגרם לכם נזק גוף- לאחר פגיעה גופנית חשוב מאוד לפנות לבית החולים הקרוב. חשוב לציין בפני הצוות של בית החולים את נסיבות הפגיעה ולוודא שהם רושמים זאת בגיליון חדר המיון. לא לשכוח לשמור על כל התיעוד הרפואי שנוגע לנזק שנגרם. אם נגרם לכם נזק לרכוש- חשוב לתעד בכמה שיותר אמצעים את הנזק (צילום, הקלטה, תיעוד בכתב וכדומה). יש לשמור את כל הקבלות עבור הוצאות הקשורות לנזק.

 

לסיכום, פניה לעורך דין כדאי לעשות סמוך כמה שניתן לאירוע. במידה ואתם מחפשים עורך דין בקריות בכדי להגיש תביעה בנזיקין תוכלו לפנות לעורך דין נזיקין בקריות מאור דהן.

 

 

 

אין להסתמך על תוכן המידע וכל מי שבוחר להסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו האישית בלבד. האמור לא מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

נכתב על ידי מאור דהן - עורך דין בקרית מוצקין

כל הזכויות שמורות