תחת קטגורית תאונות עבודה נכללים תאונות במקום העבודה וגם תאונות בדרך לעבודהתאונות בדרך חזרה מהעבודה ואף מחלות מקצוע. במדריך זה ננסה לסקור את הסוגים השונים של תאונות העבודה ולתת מענה לכמה שיותר שאלות. במקרה ולאחר קריאת המדריך נותרתם עם שאלה לא פתורה, אתם מוזמנים לפנות למשרד עורך דין בקריות מאור דהן שישמח לתת לכם מענה.

 

המקרה הקלאסי ביותר הוא כמובן עובד אשר נפצע במהלך עבודתו. חשוב לדעת כי גם פציעה במהלך השתלמות או כל פעילות חברתית במסגרת העבודה תחשב לתאונת עבודה. ישנם פציעות אשר בגינם יכול העובד לתבוע פיצוי חד פעמי ואף במקרים קשים יותר נכות.

 

במקרה רגיל של תאונת דרכים מי שנפגע זכאי לתבוע את ביטוח החובה של הרכב ולקבל פיצוי עבור הנזק הגופני שנגרם לו. במידה ותאונת הדרכים התרחשה בדרך לעבודה או בדרך חזרה מהעבודה מדובר בתאונת עבודה ולכן ניתן לתבוע גם פיצוי מהמוסד לביטוח לאומי.

 

מחלת מקצוע היא מקרה של מחלה או נכות הנגרמת כתוצאה מעבודה מתמשכת במקום העבודה. כל למשל, אדם העובד במקום רועש ללא אמצעי הגנה הולמים צפוי שתפגע השמיעה שלו ובמקרה כזה זכאי העובד לפיצויים. דוגמאות נוספות למחלת מקצוע הם חשיפה לחומרים רעילים הפוגעים בתפקוד העובד (עופרת, אזבסט וכדומה).

 

המקרים המתוארים לעיל מהווים עילת תביעה אשר בגינה יכול העובד לקבל פיצוי. בכדי לקבל את הפיצוי המקסימאלי לו הוא זכאי עליו למלא טופס תביעה בצורה המדויקת ביותר ולהגיש אותו אל המוסד לביטוח לאומי בהקדם האפשרי ולכל היותר בתוך 12 חודשים. במידה והמוסד לביטוח לאומי יכיר בעובד כנפגע עבודה הוא יכול לשלם לו עד 75% מההכנסה של העובד למשך 90 ימים.

 

חשוב לדעת כי הפרטים הקטנים הם החשובים ביותר. איסוף התיעוד הרפואי הינו בעל חשיבות עליונה. כל מסמך רפואי המתייחס לתאונת העבודה יש לשמור. חשוב לערוך תיעוד בכתב לנסיבות קרות תאונת העבודה ולאסוף עדויות של כל מי שראה את התאונה. במקרה ומדובר בתאונת דרכים יש לגשת לתחנת המשטרה ולבקש אישור משטרה על התאונה תוך דגש על כך שמדובר בתאונה בזמן עבודה. את המעביד יש להחתים על טופס 250 ב.ל ואם מדובר בעצמאי אזי יש למלא טופס 283.

 

במידה והעובד הוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כבעל נכות בשיעור של למעלה מ 9% ומתחת ל 19% הוא יהא זכאי לפיצוי חד פעמי. במידה והעובד יקבל למעלה מ 20% נכות, יהא העובד זכאי לקיצבה חודשית קבועה. במידה והנכות שנגרמה לעובד פוגעת ביכולת שלו לחזור לעבודתו (למשל ספר שנחתכו לו אצבעות והוא לא יכול להחזיק מספריים), ניתן לבקש מהמוסד לביטוח לאומי להגדיל את אחוזי הנכות מה שיכול לעלות אפילו ל 100% נכות.

 

במידה והתאונה הוכרה על ידי המוסד לביטוח לאומי כתאונת עבודה העובד יהא זכאי לפיצוי עבור אובדן ימי עבודה, נכות זמנית/קבועה ויקבל החזר עבוד ההוצאות שהוציא בעקבות התאונה, כמו למשל הוצאות עבור טיפולים רפואיים נסיעות וכדומה. פועל יוצא, חשוב מאוד לשמור את כל הקבלות על ההוצאות שהוציא העובד בעקבות תאונת עבודה.

 

לסיכום, ההמלצה הטובה ביותר שתוכלו לקבל היא להתייעץ עם עורך דין נזיקין אשר יכול לתת לכם את ההמלצות הטובות ביותר עבור המקרה האינדיבידואלי שלכם. אם אתם מאזור הקריות אתם מוזמנים לפנות ל- עורך דין תאונות עבודה בקריות מאור דהן.

 

 

אין להסתמך על תוכן המידע וכל מי שבוחר להסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו האישית בלבד. האמור לא מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

נכתב על ידי מאור דהן - עורך דין בקרית מוצקין

כל הזכויות שמורות